A

AIA CES Credits
AV Office
Abstract Publication
Academic Calendar, Columbia University
Academic Calendar, GSAPP
Admissions Office
Advanced Standing Waiver Form
Alumni Board
Alumni Office
Anti-Racism Curriculum Development Award
Architecture Studio Lottery
Assistantships
Avery Library
Avery Review
Avery Shorts
Close
This website uses cookies as well as similar tools and technologies to understand visitors' experiences. By continuing to use this website, you consent to Columbia University's usage of cookies and similar technologies, in accordance with the Columbia University Website Cookie Notice Group 6

2021 Student Awards

Program-specific awards in MSAAD, MSAUD, and MSRED will be announced at the end of the Summer 2021 semester.

School-Wide Awards

GSAPP WRITING PRIZE

This prize is given for an outstanding essay, paper, or thesis on the history or theory of architecture written for a class during their time at GSAPP.

Ricky Ruihong Li (CCCP)

CAMPBELL AWARD

The University Trustees and the Board of the Columbia Alumni Association - the CAA - established The Campbell Award, presented by the CAA to a graduating student at each School who shows exceptional leadership and Columbia spirit as exemplified by the late Bill Campbell, Chair Emeritus, University Trustees, outstanding alumnus, and CAA co-founder.

Caitlyn Campbell (CCCP)

GSAPP VISUALIZATION AWARD

This prize is given for innovative use of computing media in architectural or urban research, design, and fabrication.

Maru Perez Benavides (M.Arch)

WILLIAM KINNE FELLOWS TRAVELING PRIZE

These awards are granted on the merit of proposals submitted for travel abroad incorporating the study of architecture, including planning and other specialized aspects of architecture.

Zaatari Camp & Housing Deterioration in Jordan

Abdelrahman Ala Albakri (AAD)

The Ghostly Presence of Depleted Uranium: War as Waste Land

Farah Faris Alkhoury (AAD)

Red Algae and the Salmon

Joel David McCullough (AAD)

Who Owns the Air

Konstantina Marinaki (AAD)

Equitable Space: Restorative Garden and therapeutic workshops for kids with Cancer

Mariami Maghlakelidze (AAD)

Landscapes of Water - Past, Present, and Future of Water Infrastructure in India

Devansh Ajay Mehta (AAD)

Dhanushkodi: The Aesthetics of Dereliction

Anirudh Venkat Bodempudi (AUD)
Nupur RoyChaudhury (AUD)

Biopolitical Modernism at the Wholesale Market

Nadine Fattaleh (CCCP)

Araucaria Stories: On the Natural History of Memory Construction

Lucia Galaretto (CCCP)

Rethinking the Revolutionary History through New Materials: The Stone Carved Slogans in Bazhong, China

Lai Ma (HP)

Venice Biennale: Time-Space-Existence Living Objects of Finance and Fetish

Kylie Mizuki Pond (RED)

Patterns of Housing Stimulus

Mustafa B. Kamil (RED)
Yeshu Tan (RED)

Minority on the Border: Integration and Reconfiguration

Yuheng Wu (RED)

Small Town, Global City: Muscatine, Iowa in China

Lanier Hagerty (UP)

Holographic Epistemology: The Emergence of Post Colonial Typologies in Hawaii

Matthew A. Brubaker (M.Arch)

Practically Like Someone From the Family: Narratives that Trace Invisible Domestic Spaces in Sao Paulo

Alice Fang (M.Arch)

Labor, leisure, and wildlife in Fukushima Daiichi after the nuclear disaster

Jun Ito (M.Arch)

Flood Resilience in Vietnam: Prefabricated Floating Structure for Locals

Tung Dinh Nguyen (M.Arch)
Ogheneochuko Vanessa Okor (M.Arch)

Family Across the Border

Alina Abouelenin (M.Arch)
Maru Perez Benavides (M.Arch)

Territories of Exchange: Mexico City’s Tepito & Barrio Chino

Luis Miguel Pizano (M.Arch/RED)
Tianyu Yang (M.Arch)

Let’s Have a Kiki: A Social Infrastructure for Black and Queer Individuals Living Within the Margins of New York, Paris, and Cape Town

Alek Tomich (M.Arch)

PRIZES OPEN TO MULTIPLE PROGRAMS

PERCIVAL AND NAOMI GOODMAN FELLOWSHIP

The purpose of the Percival & Naomi Goodman Fellowship is to enable the recipient to carry out a project of social significance related to the interests of Percival Goodman.

Nadine Fattaleh (CCCP)
Toolkit for Resilient Agrarian Futures

M. ARCH PROGRAM AWARDS

CHARLES McKIM PRIZE FOR EXCELLENCE IN DESIGN / SAUL KAPLAN TRAVELING FELLOWSHIP

This prize recognizes the student whose work throughout the studios has been outstanding and is funded by a bequest from Saul Kaplan (M.Arch ‘57).

Jun Ito

AIA HENRY ADAMS MEDAL

This prize is awarded to the student who has maintained the best general standard in all sequences during the professional course over the past 2-3 years in the School.

Genevieve Mateyko

ALPHA RHO CHI MEDAL

This prize is for the student who has shown ability in leadership over the past 2-3 years in the School and who gives promise of professional merit through their attitude and personality.

Alice Fang

THE EVANS SIMPSON ‘88 M.ARCH PRIZE FOR EXCELLENCE IN DESIGN

The prize is for high quality of work in the design studios during the student’s program of studies at Columbia.

Angela Sun

HONOR AWARD FOR EXCELLENCE IN DESIGN

This award is for student engagement, leadership, and high academic attainment within design studios in the M.Arch Program.

Alina Abouelenin

HONOR AWARD FOR DESIGN AND TECHNOLOGY

This prize is awarded to the student who most demonstrates an ability to incorporate building science and technologies into the issues of architectural design.

Zachary Thomas Bundy

ALI JAWAD MALIK MEMORIAL HISTORY/THEORY HONOR AWARD

This prize is given in recognition of high quality of work in the history/theory sequence.

Spenser A. Krut

‘AVERY 6’ AWARDS

This non-monetary, student-nominated prize is awarded to the graduating M.Arch student whose work questions the standards of architecture and promises to change the profession.

Camille Jayne Dayupay Esquivel

This non-monetary, student-nominated prize is awarded to the graduating M.Arch student whose commitment within studio and the school at large has earned the respect of the student body.

Elie Zeinoun

LUCILLE SMYSER LOWENFISH MEMORIAL PRIZE

This award is for the most outstanding student(s) in the final semester design studios (open to the M.Arch Program).

Urechi Oguguo
Advanced Architecture Studio VI
Critic: Nina Cooke John

M.S. CCCP PROGRAM AWARDS

CCCP PROGRAM AWARD

This prize is for a significant contribution to the culture of research, practice, and the public sphere within the CCCP Program.

Lucia Galaretto

HONOR AWARD FOR OUTSTANDING THESIS IN CCCP

For the thesis that best demonstrates rigorous development of critical, curatorial, and conceptual practices, and the most complementary format or medium in its realization.

Ricky Ruihong Li
Waters Irresolved
Advisor: Mark Wasiuta

M.S. HP PROGRAM AWARDS

ONERA PRIZE IN HISTORIC PRESERVATION

This is given to a graduating student from Columbia GSAPP’s M.S. Program in Historic Preservation to conduct a project that tests new preservation theories in practice.

Katlyn Marie Foster
Spatializing Preservation: A New Tool for Understanding Preservation’s Role in Urban Histories and Uncertain Futures

HONOR AWARD FOR OUTSTANDING THESIS IN HISTORIC PRESERVATION

For a master’s thesis that best demonstrates excellence in the field of Historic Preservation.

Tucker McIntosh Simmons
Testing Protective Coatings and their Removal for Outdoor Bronze Statuary
Advisor: Amanda Trienens

Emily Rachel Kahn
Beyond Memorialization: Washington Heights as Case Study for Commemorating Holocaust Refugees
Advisor: Andrew Dolkart

PEER TO PEER AWARD

This non-monetary, student-nominated award is given in recognition of outstanding service to classmates, faculty, and school.

Rachel Pietron Ericksen

M.S. UP PROGRAM AWARDS

AMERICAN PLANNING ASSOCIATION OUTSTANDING STUDENT AWARD

This prize is for outstanding attainment in the study of Urban Planning.

Lanier Hagerty

NEW YORK CHAPTER OF THE AMERICAN PLANNING ASSOCIATION’S AWARD

This award is for academic excellence and leadership in Urban Planning.

Priska Marianne

CHARLES ABRAMS THESIS AWARD

For a thesis that best exemplifies a commitment to social justice.

C. Hayes Buchanan
Performative Democracy: Participatory Planning, Co-Optation and the Laundering of State Power in the South Bronx
Advisor: Hiba Bou Akar

HONOR AWARD FOR EXCELLENCE IN URBAN PLANNING

This award is for student engagement, leadership, and high academic attainment within the Urban Planning Program.

Geon Woo Lee
Shinichi Yoshihara

PEER TO PEER AWARD

This non-monetary, student-nominated award is given in recognition of outstanding service to classmates, faculty, and school.

Elaine Mingsum Hsieh